Prestiż magazyn Metropolii

Papierowy Najmrodzki zadebiutuje w Krakowie

Tym razem jadą nie tylko ze spektaklem, ale też z książką, czyli świeżutko i pięknie wydaną sztuką Michała Siegoczyńskgo, która jak wiemy zawojowała tegoroczny Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Gridlove

Po sukcesie spektaklu „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, przed gliwicką ekipą kolejna wspaniała przygoda. W najbliższy weekend, 8 grudnia 2019 zagrają dla widowni krakowskiej, na jednym z największych i najważniejszych festiwali w Polsce – „Boska Komedia”. Tym razem śląskich artystów gości Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

okładka książki

Sztuka i spektakl Michała Siegoczyńskiego powstałe na zamówienie Teatru Miejskiego w Gliwicach, były niekwestionowanymi triumfatorami tegorocznego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zdobywając nie tylko Grand Prix, ale także nagrody dla autora sztuki i reżysera, dla Mariusza Ostrowskiego za główną rolę męską, oraz wyróżnienia aktorskie dla:  Izabeli Baran, Karoliny Olgi Burek, Aleksandry Maj, Dominiki Majewskiej i Przemysława Chojęty. Konkurs organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Zaledwie kilka miesięcy od premiery spektakl stał się tak zwanym „the best of..” w rankingach najważniejszych polskich krytyków teatralnych. Jednocześnie zyskał już dużą grupę oddanych fanów, którzy oglądają „Najmrodzkiego” po kilka razy. Śledząc emocjonalne komentarze widzów w mediach społecznościowych nie będzie przesadą stwierdzenie, że to przestawienie po prostu trzeba zobaczyć. Warto również wspomnieć, że festiwal krakowski to nie ostatni przystanek na festiwalowej trasie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Tym razem jedziemy nie tylko ze spektaklem, ale też z książką, czyli świeżutko i pięknie wydaną sztuką Michała Siegoczyńskgo, która jak wiemy zawojowała tegoroczny Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Taka była zresztą idea Kazimierza Dejmka, inicjatora Konkursu, żeby nie tylko pisać, i na pisaniu poprzestawać, ale żeby współczesne teksty wprowadzać na scenę, ożywiać w teatrze, konfrontować z widownią, ze światem i tym co go aktualnie porusza. No więc tych co spektakl widzieli namawiam, żeby książkę kupili na teatralną pamiątkę, po zdarzeniu niezwykłym, zwłaszcza, że znajdą w niej mnóstwo fotografii z przedstawienia. Tych, którzy steatralizowanego Najmrodzkiego nie widzieli, niech po książkę sięgną, bo w teatrze, tak jak w Biblii, wszystko od słowa się zaczyna. A poza wszystkim dobrze wiedzieć jak piszą współcześni nam dramaturdzy i skonfrontować tekst naszej sztuki z tymi, które znać powinniśmy jeszcze ze szkolnej lektury. Bo przecież polskie pisanie dla teatru się nie skończyło ani na Mickiewiczu, ani na Wyspiańskim, Gombrowiczu, Kajzarze, Różewiczu, czy Mrożku. Ono dalej żyje i ma się całkiem dobrze. – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Wydawcą papierowego wydania sztuki „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” jest Muzeum w Gliwicach. Książka, która  ukaże się w serii „Czytelnia Sztuki”, będzie do nabycia w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz  siedzibie Muzeum (Willa Caro) od 10 grudnia 2019.

Redakcja

Poruszamy tematy biznesowe, społeczne i kulturalne. Skupiamy się na sukcesach, pasjach, inicjatywach charytatywnych, akcentujemy pozytywną stronę życia.

PROMOCJA

Promocja

Instagram

Invalid username or token.