Prestiż magazyn Metropolii

Ładne rzeczy są trochę nudne

Ładne rzeczy są trochę nudne, a nuta brzydoty nadaje charakteru i osobowości. To z tymi „brzydkimi” ludzie częściej się utożsamiają i to te „brzydkie” kradną im serce…

Gridlove

Jacek i Kasia Anyszkiewicze są małżeństwem, które pod nazwą Katyushka Art Dolls prowadzi skromną działalność polegającą na tworzeniu lalek oraz figurek kolekcjonerskich, będących różnego rodzaju stworami ze świata wyobraźni. Stroną artystyczną, czyli rzeźbieniem oraz malowaniem zajmuje się Kasia, Jacek odpowiada za część techniczną: tworzy formy silikonowe oraz odlewy, a także robi niesamowite zdjęcia i krótkie klipy, które „ożywiają” stworzone przez Kasię nierealne postacie.

Jacku, jak to się stało, że zaczęliście tworzyć lalki?

Swego czasu oboje pracowaliśmy w jednym z gliwickich instytutów badawczych, jednak czuliśmy się (szczególnie Kasia) nieco niespełnieni z uwagi na nasze twórcze potrzeby. Okazało się, że Kasia, oprócz umiejętności malarskich, posiada również zdolność rzeźbienia. Prezentacja w mediach społecznościowych naszych pierwszych produktów spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów z różnych zakątków świata. Zdecydowaliśmy się na poważny krok w naszym życiu – Kasia zrezygnowała z etatu na rzecz własnej, artystycznej działalności gospodarczej.

Jak wygląda proces tworzenia takiego stworka?

Każdy ma przydzielone swoje zadanie i staramy się nie wchodzić sobie w drogę. Pierwszy etap należy do Kasi. W jej głowie rodzi się pomysł, który następnie przenosi przy pomocy specjalnej masy rzeźbiarskiej i odpowiednich narzędzi do naszego świata. Kolejnym etapem jest przygotowanie formy silikonowej, dzięki której możliwe będzie wielokrotne skopiowanie rzeźby. Tę czynność, podobnie jak odlewanie z żywic, wykonuję ja. Kasia następnie odlew wykańcza, szlifuje oraz maluje.

Kiedy dwa lata temu rozmawialiśmy po raz pierwszy, Wasze lalki dopiero rozpoczynały podróż ku sławie. Jak potoczyły się Wasze biznesowe losy?

Nasze figurki i lalki są już na każdym kontynencie. Najpopularniejsze ostatnio kierunki to wschód: Chiny, Tajwan, Hong-Kong i Japonia. Ostatnio nasz konik morski poleciał do Nowej Zelandii. Oczywiście, nadal popularne są również w Stanach Zjednoczonych oraz w Europa, w tym m.in. we Francji i Hiszpanii. W październiku tego roku, w Tolosie (Kraj Basków), w muzeum Topic – jednym z największych muzeów lalek, startuje wystawa „A journey into the Universe of Art Toys”, gdzie prezentowane będą nasze rzeźby.

Piszą o Was gazety z różnych stron świata. Czy możecie wymienić te najbardziej egzotyczne tytuły?

Zgadza się, pisano o nas w rosyjskim magazynie lalkarskim Кукольный Мастер oraz w moskiewskim wydaniu Metro. Istnieje sporo publikacji internetowych w różnych, bardzo egzotycznych językach, których nawet nie umiem nazwać.

Mówi się, że to, co człowiek może stworzyć, ograniczone jest tylko jego wyobraźnią. Wasza wydaje się operować na znacznie szerszych zakresach. Skąd czerpiecie… czy też, skąd Kasia czerpie pomysły na lalki?

Takie pomysły po prostu siedzą w głowie – od zawsze (śmiech).

… A dlaczego ogórki ?

Ogórek to przecież taki powszechny polski owoc! Jak Kasia je ogórki, to tak je sobie wyobraża. Dla niej wszystko ma osobowość.

Lalki kolekcjonerskie, lalki artystyczne często łączą brzydotę i piękno. Z pewnością są przez to bardziej interesujące dla dorosłego odbiorcy. Tak czuję, zastanawiam się jednak, dlaczego tak jest?

Ładne rzeczy są trochę nudne, a nuta brzydoty nadaje charakteru i osobowości. To z tymi „brzydkimi” ludzie częściej się utożsamiają i to te „brzydkie” kradną im serce.

W ostatniej naszej rozmowie deklarowaliście, że powstanie również kolekcja dla dzieci. Powstanie? Jeśli tak, to kiedy?

Niestety jeszcze nie, ale na pewno przyjdzie na nią czas.

Jakie inne plany rodzą się w Waszych głowach?

Chcielibyśmy zmienić skalę naszych rzeźb na większe. Wymaga to jednak poznania innych technologii produkcji. Na razie jesteśmy w trakcie realizacji serii wodnej: mamy rekiny, ryby oraz konika morskiego. W kolejce czeka jeszcze ośmiornica. W najbliższym czasie jednak zaprezentujemy coś bardziej na czasie. Będzie to… grzybek.

Rozmawiała: Adriana Urgacz-Kuźniak, 2017


Adriana Urgacz-Kuźniak

Dziennikarka od lat wielu, czująca szczególną bliskość z tematami kulturalnymi, społecznymi i miastotwórczymi. Jej mottem życiowym są słowa mistrza Sapkowskiego, zgodnie z którymi lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich. Gdy pracuje, nuci pod nosem Teksańskiego zespołu Hey, twierdząc, że to utwór o niej, choć muchy by nie skrzywdziła. Nie, aniołem nie jest, ale złe moce interesują ją tylko w horrorach Stephena Kinga.

PROMOCJA

Promocja

Instagram

Invalid username or token.